Webb Eco WEV20PHTB2 20V 50cm Cordless Long Reach Hedge Trimmer (2Ah Battery & Charger included)
Availability: 1 in stock
SKU: WEV20PHTB2 Categories: , , Tag: Brand:
Customers also purchased
Description
Webb brand company logo
Webb Eco 50cm Cordless Long Reach Hedge Trimmer
20V Cordless Long Reach Hedge Trimmer Perfect for Medium to Large Gardens
The Webb 20V 50cm Cordless Long Reach Hedge Trimmer is designed for medium to large gardens. Its 50cm cutting length ensures efficient and precise trimming, significantly reducing the required number of passes and making hedge trimming faster and more effective. With a cutting speed of 1300 SPM x2, this trimmer precisely cuts through hedge foliage, delivering a neat and uniform finish. Equipped with a brushed motor, it guarantees reliable and consistent performance. The extension pole enables users to access higher or distant hedges comfortably, eliminating the need for additional tools or ladders.
Features and Benefitsย
VIDEO
PRODUCT SPECIFICATION
WEIGHT 4.05 kg
DIMENSIONS 275 cm
POWER 20V, Battery
WORKING WIDTH
PRODUCT TYPE Hedge Trimmer
BATTERY INCLUDED Yes
BATTERY RUN TIME Up to 48 Minutes
BATTERY CHARGE TIME Up to 80 mins
CUTTING SPEED 1300 SPM x2 (strokes per minute)
WARRANTY 3 Year (T&C’s Apply)
You may also be interested in the following product(s)
Availability: 11 in stock
Out of stock
Out of stock
Availability: 7 in stock